Zajímavosti okolí

Zajímavosti okolí

Deštné v Orlických horách

Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel 

Muzeum ve svých expozicích přibližuje život a práci horalů. 
Otevřeno: Denně mimo pondělí, provoz omezen v listopadu a dubnu. 
 

Ateliér zvonaře a hrnčířky

Na Staré cestě č. p. 156 můžete navštívit jedinečný ateliér s prodejní galerií. Nenechte si ujít možnost zhlédnout zvony a keramiku vyrobené místními řemeslníky. 
V letní a zimní sezoně otevřeno denně kromě pondělí. 

Jen málokterá horská obec se může v dnešní době pochlubit pekařstvím, které staví na stoleté tradici. Peče se zde ručně zpracovaný žitný chléb za použití pekařem připraveného kvasu. Výrobky jsou vyhlášeny v širokém okolí. Reznerovo pekařství, pekařství se srdcem! 
 

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova Uhřínov

Archeologické muzeum v přírodě vás zavede do 13. století v době velké kolonizace. 
Otevřeno: červen – září denně od 9:00 – 17:00 h, květen – říjen víkendy 9:00 – 17:00 h 


Pevnosti a opevnění

Tvrz Skutina – 7,8 km od hotelu, 14 min

Tvrz Skutina byla projektována jako šest objektů na délce 1350 metrů (z toho dva pěchotní sruby, které jediné byly dokončeny) propojených podzemními chodbami s úzkorozchodnou dráhou.

Tvrz Dobrošov -  21 km od hotelu, 36 min

Pevnost Dobrošov se začala stavět v souvislosti s 2. světovou válkou a rozpínavostí Německa. Průzkum terénu se provedl v zimě 1935 a definitivní rozhodnutí o rozmístění objektů padlo v srpnu 1936. Po výběrovém řízení v květnu 1937 se do stavby pustila pražská firma Kapsa a Müller. První stavební den je uváděn - 13. září 1937.  Do září 1938 byly postaveny všechny sruby podúseku, stály tu tři objekty – N-D-S 72, 73 a 75.  Byly tu podzemní sklady a chodby. Podzemí bylo takřka z půlky vybetonováno. Nechyběly šachty v podzemních místnostech a odvodňovací štola.

Tvrz Hanička - 25 km od hotelu, 36 min

Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí. Skládala se ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů. Mohutné sály mohly pojmout značné množství zásob, což mělo umožnit posádce bojovat i v případě obklíčení po dobu několika měsíců. 

Můžete si zvolit turistické trasy přímo po opevněních: ZDE


Hrady a zámky

Zámek Opočno s parkem - 22 km od hotelu, 32 min

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku obklopeném přírodně krajinářským parkem jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní. Pro svoji historickou i uměleckou hodnotu byl zámek prohlášen národní kulturní památkou.

Zřícenina hradu Potštejn - 33 km od hotelu, 41 min

Jedna z nejkrásnějších a nejslavnějších zřícenin podhůří Orlických hor, jejíž historie sahá do 13. století.

Zámek Častolovice - 27 km od hotelu, 38 min

Soukromý renesanční zámek Častolovice je ve vlastnictví Diany Phipps Sternbergové, která také dohlíží na jeho provoz. Zámek leží ve východních Čechách na soutoku řek Bělé a Kněžny vedle silnice č.11 mezi Hradcem Králové a Rychnovem nad Kněžnou.

Zámek Doudleby nad Orlicí - 30 km od hotelu, 38 min

Malé venkovské šlechtické sídlo bylo přestavěno v letech 1585 - 1590 na místě středověké tvrze Mikulášem z Bubna a Litic na renesanční zámek čtvercového půdorysu s bohatou sgrafitovou výzdobou.

 


Přírodní krásy

Bedřichovka

Přírodní rezervace Bedřichovka se nalézá mezi stejnojmennou osadou a lokalitou Trčkov na české straně hranice. Obě osady jsou připojeny k obci Orlické Záhoří a jsou její nedílnou součástí.  

Hranicemi přírodní rezervace prochází turistická cesta, žlutě značená, která vede z Bedřichovky až do sedla pod Šerlichem

Hořečky

Je vyhledávaným cílem trampů, turistů a chatařů. V roce 1997 byla na velké části údolí vyhlášena přírodní rezervace. V roce 2008 byl na hliněnou cestu položen asfaltový koberec pro cyklisty a bruslaře. Peklo je výchozím bodem mnoha turistických cest.

Přírodní rezervace Hořečky byla vyhlášena v roce 1994. Leží při hranici s Polskem východně od Olešnice v Orlických horách. Jsou tu chráněny přirozeně květnaté louky s velmi bohatou květenou. Roste zde zejména horeček mnohotvárný a také tu byla v roce 1994 poprvé nalezena vzácná samotářská včela. Rezervace má rozlohu 0,57 hektaru a nachází se v nadmořské výšce okolo 800 metrů.

Ivanské jezero

Jezero se nachází v Přírodním parku Les Včelný cca 3 km od Rychnova nad Kněžnou.

K jezeru vede červená a žlutá turistická značka. Údolní gravitační zděna hráz z lomového kamene postavená v letech 1905-1910 slouží pro rekreaci a jako ochrana před povodněmi.

Jelení lázeň

Hřebenové rašeliniště s vzácnou květenou.

Přírodní rezervace Jelení lázeň se nachází v sedle mezi Malou Deštnou (1.090 m n.m.) a Velkou Deštnou (1.115 m n.m.). 

V samé blízkosti přírodní rezervace vede červeně značená trasa Jiráskovy cesty, která je největší hřebenovou cestou Orlických hor. Část trasy je společná i pro významnou naučnou stezku, která je pojmenovaná taktéž po spisovateli Aloisovi Jiráskovi.

Jiráskova horská cesta

Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska. Je hlavní dálkovou hřebenovou cestou v Orlických horách, vyznačena je červeně. Zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben.

Zemská brána

Skutečná perla vodního ráje – přírodní wellness, které vám v horkém létě poskytne skvěle osvěžující koupel v přírodních tůních a ve vodních kaskádách s průzračnou vodou provoněnou jehličím. 

Pěticestí

Křižovatka cest Pěticestí ( 1004 m. n. m. ) je i v zimě ideálním výchozím místem lyžařské trasy na hřebenu Orlických hor. V letním období je velmi oblíbenou zastávkou pro pěší a cykloturistiku. Na Pěticestí je také přístřešek Horské služby , který je často využíván, lze se zde schovat před nepříznivým počasím, nebo se jen zastavit a občerstvit. Občerstvení je otevřeno většinou jen o víkendech, schovat se lze ale kdykoli.

Skrze Pěticestí vede cyklostezka č. 4071 na zpevněné komunikaci zvané Bunkrovka a to ve směrech Velká Deštná a Hanička.

Rokole - studánka

V rokli, kterou navštívíte, poutá už po staletí pozornost poutníků studánka s vodou, která je podle pověstí léčivá.Její zázračnou moc prý kdysi dávno objevil lesník, kterému pomohla vyléčit slepého synka. A vděčný otec pak nechal nad studánkou vystavět stříšku. Křížová cesta na Rokoli pochází z roku 1874. Z doby, kdy se tohle poutní místo těšilo snad největšímu zájmu poutníků.  Nedaleko se nachází poutní místo Rokole, blízko levého břehu říčky Olešenky, 6 km východně od Nového Města nad Metují.

Říčka Bělá

 

Dravá horská říčka protéká malebnými údolími, vlévá se do Divoké Orlice. U Častolovic se z ní odděluje 17 km dlouhý umělý náhon Alba, vybudovaný již ve středověku, který teče až do Třebechovic pod Orebem.

Jiné

 

Pivovar a sladovna Dobruška ( Rampušák) - 17 km od hotelu , 22 min

Areál stávajícího pivovaru vznikl rozsáhlou rekonstrukcí původního pivovaru z roku 1869, který byl po dlouhých letech chátrání v roce 1996 uzavřen. Stávající majitel areál pivovaru odkoupil v červnu 2002 a ve dvou náročných etapách kompletně zrekonstruoval.

Nové Město nad Metují - 19 km od hotelu, 31 min

Město bylo založeno v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova.  V současné době se skládá ze čtyř katastrálních území: Nové Město nad Metují, Krčín, Vrchoviny, Spy.

 

Nové Město nad Metují nazývané „Českým Betlémem" patří mezi klenoty renesančních českých měst. Bylo založeno na skalnatém ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Metují. Historické centrum, unikátní renesanční náměstí s podloubím, zámek, zámecká zahrada a opevnění tvoří městskou památkovou rezervaci.

Rychnov nad Kněžnou - 23 km od hotelu , 32 min

Rychnov nad Kněžnou je okresní město v Královéhradeckém kraji v severovýchodních Čechách. Město leží v Orlické tabuli na řece Kněžné. Město má přes 11 tisíc obyvatel, rozlohu 3 495 ha a průměrnou nadmořskou výšku 320 m. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

 

Nejvýznamnějším rodákem je Karel Poláček, který do Rychnova situoval děj svého humoristického románu Bylo nás pět.

Pozornost turistů poutá kolowratský barokní zámek, kde kromě interiéru zámku (bohatá sbírka obrazů, knih, skla atd.) můžete navštívit i Muzeum a galerii Orlických hor.

Vamberk - 28 km od hotelu, 38 min

Vamberk je městečko na úpatí Orlických hor s protékající horskou říčkou Zdobnicí. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1341. K 1. 1. 2014 mělo město 4594 stálých obyvatel.

Město bylo založeno v prvé polovině 13. století rodem Drslavců. Původní německé jméno Waldenburg se odvozuje od polohy v hlubokých rozsáhlých pohraničních lesích. Z pozdější německé verze jména Walenberg vzniklo nynější počeštěné pojmenování, doložené již v roce 1410.

Turistickou polohu Vamberka lze nejlépe poznat z kouzelného návrší chaty Na Vyhlíce (475 m n. m.), odkud lze pozorovat celé pásmo Orlických hor a za dobré viditelnosti lze spatřit i Kunětickou Horu, Sněžku, nebo Kralický Sněžník.

Vamberk je světově proslulý výrobou tzv. vláčkové krajky. Mimo vláčkových pocházejí z okolí Vamberka také tzv. nitěné (přezné), páskové, bruselské, valencienské krajky aj.

Ve Vamberku se nachází muzeum krajky, které nabízí návštěvníkům jedinečnou expozici, která přibližuje vývoj české krajky od 18. století až do současné doby.